«تاریخ مردمی فوتبال» منتشر می‌شود/فوتبال و جنبش‌های ضداستعماری

کتاب «تاریخ مردمی فوتبال» نوشته میکائیل کوریا توسط نشر افکار در دو جلد با عناوین فرعی «فقرا فوتبال را آفریدند» و «ثروتمندان فوتبال را دزدیدند» منتشر می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «تاریخ مردمی فوتبال» اثر میکائیل کوریا با ترجمه علی انتصاری توسط نشر افکار منتشر می‌شود. این اثر که در دو جلد با عناوین فرعی «فقرا فوتبال را آفریدند» و «ثروتمندان فوتبال را دزدیدند» منتشر خواهد شد، ترجمه‌ای است از متن تک‌جلدی Une histoire populaire du football که به زبان فرانسوی نوشته شده است.

عنوان انتخابی مترجم برای دو جلد کتاب به بنر هواداران باشگاه آفریقایی تونس در بازی با پی‌اس‌جی، ۴ ژانویه ۲۰۱۷ با شعار «فقرا فوتبال را آفریدند، ثروتمندان آن را دزدیدند» اشاره دارد که آغازگر مقدمه نویسنده است.

میکائیل کوریا (Mickáël Correia)، روزنامه‌نگار مستقل و عضو تحریری لوموند دیپلماتیک است. وی همچنین در مجموعه هفتگی نقد اجتماعی و مجله جف کلاک نقش دارد. کتاب تاریخ مردمی فوتبال در فوریه ۲۰۱۸ در مجموعه‌ کتاب‌های آزاد در انتشارات «لا د کوورت» (La Découverte) پاریس منتشر شد و تاکنون به زبان‌های اسپانیایی، ایتالیایی، پرتغالی و کاتالان ترجمه شده است.

«تاریخ مردمی فوتبال» در چهار فصل و ۲۲ بخش به متن اجتماعی و حواشی سیاسی فوتبال در کشورهای مختلف جهان می‌پردازد؛ از مناسبات طبقه کارگر انگلستان و فرانسه با فوتبال گرفته تا جنبش می ۶۸ فرانسه؛ مبارزات هواداران فوتبال ضدفاشیسم در ایتالیا و اسپانیا؛ نقش فوتبال در جنبش‌های ضداستعماری الجزایر، ضداشغالگری فلسطین و نیز بهار عربی در مصر؛ نسبت فوتبال با اعتراضات استانبول و مبارزات زنان در فرانسه؛ مبارزات ضدنژادپرستی در فوتبال ایتالیا و ضدکاپیتالیسم در فوتبال آلمان و...

کتاب «تاریخ مردمی فوتبال» که از اصلی یعنی فرانسوی آن به فارسی ترجمه شده، از «مجموعة ورزش و جامعه» در نشر افکار خواهد بود که شامل کتاب‌های دیگری چون «انسان‌شناسی ورزش» اثر کندال بلانچارد نیز هست.

کد خبر 5264212

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =