آغاز مرمت عمارت وثوق الدوله در باغ سلیمانیه

شهردار منطقه ۱۴ از مرمت عمارت وثوق الدوله در باغ سلیمانیه خبر داد و گفت: قرار است رینگ گردشگری برای معرفی جاذبه ها و ظرفیت های منطقه ۱۴ ایجاد شود.

محمد امین سالاری پور شهرداری منطقه ۱۴ در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: مرمت عمارت باغ سلیمانیه (معروف به وثوق الدوله) با هماهنگی میراث فرهنگی انجام می‌شود. چون بخش‌هایی از آن به مرمت‌های اساسی و خاص نیاز دارد برخی از بخش‌های ساختمان هم مرمت شده و اکنون در حال حاضر بازسازی و مرمت است تا به آن یک کاربری خوب داده شود. به هر حال برای این بنای میراثی حساسیت زیادی وجود دارد قرار است تا یک سال آینده این بنا مرمت شده و با کاربری مناسب به بهره برداری برسد.

وی در ادامه بیان کرد: باغ سلیمانیه به پارک مادر و کودک تبدیل شد تا بانوان بتوانند در کنار کودکانشان در فضای امن پارک حضور داشته باشند ساعت تعطیلی بوستان نیز از ساعت هشت شب افزایش پیدا کرده تا خانواده‌ها در کنار هم استفاده بیشتری از آن فضا کنند.

وی افزود: در آن محدوده، بوستان هشت هکتاری سهند بود که یک قسمت را جدا کردیم فضای مختلفی دارد مثل زمین بازی کودکان زمین بازی باغ و بوستان. دیواری در این محدوده کشیده نشده است بلکه تنها فضا جدا شد و این جداسازی هم با نرده انجام شده بنابراین دید به داخل بوستان وجود دارد. با این حال ورود آقایان در این بوستان ممنوع نیست.

شهردار منطقه ۱۴ تهران گفت: سال گذشته محدوده گورستان دولاب بهسازی و جداره‌های آن مرمت و کف سازی شد. موانعی ایجاد شد تا وسایل حمل و نقل سنگین آنجا تردد نکند.

سالاری پور خاطرنشان کرد: شأن مهمان نوازی مردم منطقه ۱۴ باعث شده تا برای آرامستان‌های آن محدوده نیز ارزش ایجاد شود. اجداد دولابی‌ها و خیر و برکاتی که برای این محدوده داشته اند باعث شده تا این گورستان ها همچنان حفظ شوند. اگر آن مهمان نوازی و خیر و برکات نبود این آرامستان ها هم مثل خیلی از آرامستان‌های دیگر اطراف شهر تهران از بین می‌رفت. گورستان دولاب ظرفیت خوبی است که دوستان متولی آنجا بدانند زمانی مردم ایران پناهجویان آنها را حفظ کردند و هنوز آرامستان‌هایشان را نگه داشته اند.

وی گفت: در گورستان دولاب منطقه ۱۴ مذاهب مختلفی دفن هستند. این یکی دیگر از ظرفیت‌های منطقه است. ظرفیت دیگر وجود تکیه دولاب در کنار مسجد ۸۰۰ ساله بقیه الله است که هر دو تاریخی هستند. ظرفیت‌های دیگر از جمله مدارس قدیمی و ورزشگاه تختی و یکی از قدیمی ترین بازارهای تره بار در خیابان شیوا باعث شده فضای گردشگری ویژه ای در منطقه ۱۴ وجود داشته باشد.

سالاری پور گفت: یک مسیر گردشگری برای منطقه ۱۴ ایجاد می‌شود مسیرهای دوچرخه سواری باید براساس طرح جامع تعریف شوند. شاید پیش از این، مسیرهایی که طراحی شده بود ادامه پیدا نکردند ولی ما امیدواریم رینگ گردشگری داشته باشیم یعنی ورزشگاه تختی را به مرکز محله و نقاط گردشگری دیگر مراکز غرب منطقه متصل کنیم. تا کنون این پازل ناقص بود امروز می‌خواهیم این رینگ را کامل کنیم.

کد خبر 5517983

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha