تأثیر اسلامی قابل توجهی بر معماری و شهرسازی ونیز دیده می‌شود

معماری منحصر به فرد شهر ونیز در ایتالیا باعث جذب پژوهشگران معماری شده است، به طوری که این پژوهشگران بر تأثیرگذاری معماری اسلامی بر معماری این شهر اروپایی تاکید دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، شهر ونیز در ایتالیا ساخته شده روی آب یکی از زیباترین شهرهای جهان است. شبکه‌های منحصر به فرد و خانه‌ها و پل‌های تاریخی دارد که جزایر آن را در دریای آدریاتیک به هم متصل می‌کند. به طوری که این شهر به مقصد گردشگران در عصر مدرن تبدیل شده است.باوجود تاریخ و جغرافیای غربی خود، همواره ونیز پلی بین شرق و غرب بوده است. فضای شرقی متمایزی را با راهروهای تنگ و دخمه‌های پرپیچ و خمش و باغ‌های انبوه که پشت دیوارهای بلند پنهان شده است، می‌دهد. علاوه بر این بازارهای شلوغ و مزدحم که شبیه حکایت‌های شبانه عربی در بغداد قدیم یا دمشق یا قاهره است، فضای شرقی را متبلور می‌کند.

معماری منحصر به فرد ونیز همواره پژوهشگران معماری و تاریخ را به خود جذب کرده است. دبورا جانت هاوارد، استاد دانشگاه بریتانیا و مورخ هنری (۱۹۴۶) از جمله کسانی است که به کار خود را به ارتباط بین ایتالیا و مدیترانه شرقی، موسیقی و معماری در عصر رنسانس اختصاص داده است.

جانت هوارد، استاد معماری در دانشکده معماری و تاریخ هنر در دانشگاه کمبریج می‌گوید: تأثیر اسلامی قابل توجهی بر معماری و شهرسازی ونیز دیده می‌شود. به طوری که می‌توان این تأثیر را در گنبدها، طاق‌ها نوک تیز، موزائیک های طلاکاری شده مانند کلیسای سینت مارکو و خیابان‌های پیچ در پیچ مشاهد کرد.

بازرگانان و مسافران ونیزی به شرق سفر کردند و تحت تأثیر شهرهای عربی به ویژه اسکندریه، حلب، عکا و دمشق قرار گرفتند. پس از بازگشت شأن به ونیز، تجربیات خود از جاده‌ها و آثار معماری که با دقت زیاد در حافظه شأن ذخیره کردند، منتقل کردند. به طوری که عناصر شرقی معتبر و اصیل را در طراحی سنتی ساختمان‌های ونیز به ویژه کاخ‌ها و خانه‌های ثروتمندان متجلی کردند.

علاوه بر بازرگانان و تجار، دیپلمات‌ها و کنسول‌ها، روشنفکران و گردشگران مسیحی اروپایی وجود دارند که ونیز نقطه آغاز سفر آنها به شام بود. این تاریخ نگار انگلیسی معتقد است که تقابل بین فرهنگ شرق و غرب از ویژگی‌های شهر ونیز است.

ونیز باوجود اینکه مدافع ایمان مسیحی بود، اما پذیرای تأثیرات اسلامی شرقی و غربی بود که تأثیرات آن در ویژگی‌ها و معماری سویا، گرانادای اندلس و پالرموی سیسیل است.

هوارد معتقد است که معماری اسلامی که ونیز از آن تأثیر گرفته است، با تأثیرات هنری بیزانس آغشته شده است. ویژگی‌های مثبت معماری اسلامی باعث شده است تا معماران ونیزی از این ویژگی‌ها برای معماری و شهرسازی بهره برداری کنند

کد خبر 5566498

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha