گلوگاه ارتباطی کشور چشم‌به‌راه توسعه زیرساخت‌های درمانی

قزوین با قرارگیری در مرکز ثقل کریدور ارتباطی شمال به جنوب و غرب به شرق کشور نیازمند توسعه زیرساخت‌های درمانی است، روندی که آغاز شده اما تا رسیدن به جایگاه مطلوب فاصله زیادی وجود دارد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: ضعف زیرساخت‌های درمانی و مخصوصاً تخت‌های بیمارستانی در چند سال اخیر در استان قزوین بیش از هر زمانی خود را نشان داده و مردم را با چالش‌های بزرگی روبرو کرده است.

دولت سیزدهم نیز در عمر حدود یک‌ساله خود توانسته مسیر جهش در وضعیت درمانی استان را سرعت ببخشید. تلاش برای تغییر وضعیت پروژه‌های در دست احداث و همچنین توجه به استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای افزایش تخت‌های بیمارستانی گام مهمی است که در دولت سیزدهم برداشته شده است.

تلاش برای تغییر وضعیت پروژه‌های در دست احداث و همچنین توجه به استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای افزایش تخت‌های بیمارستانی گام مهمی است که در دولت سیزدهم برداشته شده است جمعیت یک میلیون و پانصد هزار نفری قزوین هنوز برای تأمین نیازهای اولیه درمانی خود با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند تا جایی که در برخی مواقع عمر بالای بیمارستان‌های استان قزوین و کمبود تخت در استان جوابگوی نیازهای درمانی آنها نیست.

وضعیت بیمارستان‌های استان قزوین به گونه‌ای است که بیمارستان‌های مهمی همچون بوعلی و شهید رجایی در قزوین در دهه ۳۰ و ۴۰ ساخته شده و بیمارستان اعصاب و روان استان قزوین نیز عمری ۱۰۰ ساله دارد.

تخت‌های بیمارستانی قابل دفاع در استان قزوین به ۴۰۰ تخت نمی‌رسد

فرسودگی ساختمان و عدم تلاش برای طرح‌های توسعه‌ای وضعیت درمان استان قزوین را نیز با مشکل روبرو کرده تا جایی که جمالی پور استاندار پیشین استان قزوین ۱۹ شهریور سال گذشته عنوان کرد: «کل تخت‌های بیمارستانی قابل دفاع در استان قزوین به ۴۰۰ تخت نمی‌رسد و بقیه تخت‌ها فرسوده است و حتی ساختمان برخی بیمارستان‌های استان قزوین نیز استیجاری است».

این مشکل به گونه‌ای بود که عین اللهی وزیر بهداشت اردیبهشت سال جاری در جریان سفر به استان قزوین سرانه تخت‌های بیمارستانی در استان قزوین را کمتر از میانگین کشوری دانست و عبدالله دیدبان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین نیز یکم بهمن ماه امسال در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان قزوین اعلام کرد: «در حال حاضر در استان قزوین ۱.۶ تخت بیمارستانی دولتی به‌ازای هر هزار نفر جمعیت داریم و بنابراین سرانه تخت‌های بیمارستانی ما ۲۰ درصد از استاندارد کمتر است.»

مرکز درمانی شهدای آبیک بیمارستان محسوب نمی‌شود

اما این مشکل فقط محدود به شهر قزوین نیست. آبیک فاقد بیمارستان است تا جایی که محمدعلی معصومی‌فر معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی قزوین با اشاره به وجود بیمارستان شهدای آبیک بیان می‌کند: «مرکز درمانی شهدای آبیک تنها ۲۲ تخت دارد و نمی‌توانیم آن را در دسته بیمارستان‌ها قرار دهیم».

شهرستان آوج نیز که مرکز ثقل اتصال شرق به غرب کشور است فاقد بیمارستان است و حتی بیماران این شهرستان برای رفع نیازهای درمانی خود به شهرستان و حتی استان‌های همجوار مراجعه می‌کنند و دیگر شهرستان‌های استان قزوین همچون البرز و بویین زهرا نیز وضعیتی نه چندان مناسب دارند.

گلوگاه ارتباطی کشور چشم‌به‌راه توسعه زیرساخت‌های درمانی

با حضور فاطمه محمدبیگی در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم و همچنین تشکیل دولت سیزدهم عزم‌ها برای تغییر وضعیت بیمارستان‌ها و زیرساخت‌های درمانی استان قزوین دو چندان شده و شاهد برخی تغییرات در استان هستیم.

فاطمه محمدبیگی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به مشکلات زیرساختی در حوزه درمان در استان قزوین اظهار کرد: استان قزوین همیشه از مشکل قدمت زیرساخت‌های درمانی و بهداشتی و همچنین فرسودگی بافت‌های ساختمانی و کمبود تخت‌های بیمارستانی رنج برده است و این مشکل تازه ای نیست.

تخت‌های بیمارستانی در قزوین باید ۱۰۰ درصد افزایش یابد

وی افزود: متأسفانه در سال‌های گذشته چشم انداز خوبی برای حوزه سلامت و زیرساخت‌های درمانی استان از جمله تخت‌های بیمارستانی در نظر گرفته نشده بود و تمامی برنامه‌ریزی ها در مقیاس‌های کوچک و جزئی بود و نیازهای شهرستانی نیز به خوبی دیده نشده بود.

در مجلس یازدهم و دولت سیزدهم توجه ویژه به گسترش زیرساخت‌های سلامت در دستور کار قرار گرفت عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مجلس یازدهم و دولت سیزدهم توجه ویژه به گسترش زیرساخت‌های سلامت در دستور کار قرار گرفت، تصریح کرد: تخت‌های بیمارستانی استان قزوین باید با رشدی صد درصدی دو برابر شود تا نیازهای استان پاسخ داده شود.

وی ادامه داد: استان قزوین در وضعیت تخت‌های بیمارستانی وضعیت نامطلوبی دارد اما در نسبت تخت‌های خصوصی به دولتی بین چند استان خوب کشور محسوب می‌شود.

محمدبیگی ادامه داد: این وضعیت خوب در حوزه تخت‌های بیمارستانی بخش خصوصی به معنای افزایش مراجعه مردم به این بخش و در نهایت افزایش هزینه‌های بیمارستانی و درمانی برای مردم خواهد بود.

ساخت اولین مگاهاسپیتال دولتی بزرگ کشور در قزوین آغاز شده است

وی تاکید کرد: ساخت بیمارستان ۷۰۰ تختخوابی به عنوان اولین مگاهاسپیتال دولتی بزرگ در کشور از ابتدای کار مجلس یازدهم و مخصوصاً دولت سیزدهم در دستور کار قرار گرفت.

این مسئول ادامه داد: از اسفند سال ۹۹ که تلاش شد تا وامی ۲۰۰ میلیارد تومانی برای ساخت بیمارستان دریافت شود و در همین ماه گذشته ۱۰۰ میلیارد تومان از این وام وصول شد.

وی بیان کرد: در عرصه حمایت دولت نیز با تلاش استانداری در لیست مصوبات سفر دولت قرار گرفت و ۱,۵۰۰ میلیارد تومان در مطالبات پروژه از دولت قرار گرفت که تا به امروز ۲۰۰ میلیارد تومان آن واریز شده و باعث شد بنای بیمارستان به سقف برسد.

گلوگاه ارتباطی کشور چشم‌به‌راه توسعه زیرساخت‌های درمانی

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید طی دو سال آینده فاز نخست این بیمارستان افتتاح شود تا شاهد رفع بخشی از مشکلات درمانی استان باشیم.

بیمارستان اعصاب و روان قزوین ۱۰۰ سال عمر دارد

وی عنوان کرد: از سوی دیگر بیمارستان اعصاب و روان ۲۲ بهمن استان با عمری ۱۰۰ ساله باید منتقل می‌شد که ساختمان دانشگاه غزالی خریداری شده و به زودی بیمارستان به این ساختمان منتقل می‌شود تا به سایت روان‌پزشکی استان تبدیل شود.

محمدبیگی ادامه داد: بیمارستان کوثر یکی از نیازهای اساسی بخش زنان است که برای بهسازی این بیمارستان علی رغم مصوبه سفر ریاست جمهوری اقدام ویژه ای صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: برای تکمیل زیرساخت‌های درمانی به ساخت و تکمیل بیمارستان‌ها بسنده نشده و تلاش شده تا مراکز درمانی و بهداشتی کوچک‌تر در سطح شهرها و شهرستان‌های استان قزوین نیز دیده شود.

این مسئول اضافه کرد: برای ساخت این مراکز جدید بهداشتی درمانی مصوبه ۸۰ میلیارد تومانی دریافت شده که اقدام بزرگی برای رفع بخشی از نیازهای درمانی استان قزوین محسوب می‌شود.

ساخت مراکز بهداشتی در اقبالیه، آبیک و مهرگان نیز یا شروع شده یا مقدمات ساخت آن آغاز شده و بدون شک با تکمیل آنها گام مهمی در حوزه درمانی در استان برداشته خواهد شد.

زیست بومی دانشی و پزشکی استان باید ارتقا پیدا کند

وی با بیان اینکه زیست بومی دانشی و پزشکی استان نیز باید ارتقا پیدا کند، یادآور شد: مجوز راه اندازی دانشکده داروسازی دریافت شده و ساختمان آن در حال تکمیل است و به دنبال راه اندازی دانشکده طب سنتی و همچنین دانشکده فناوری‌های نوین پزشکی در استان قزوین هستیم.

گلوگاه ارتباطی کشور چشم‌به‌راه توسعه زیرساخت‌های درمانی

تحول بی نظیر زیرساخت‌های درمانی قزوین در آینده‌ای نزدیک

مهدی رجحانی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: استان قزوین از لحاظ زیرساخت‌های درمانی در وضعیت اسفناکی قرار دارد به همین منظور تلاش‌هایی برای اصلاح این زیرساخت‌ها شروع شده بود.

وی افزود: طرح توسعه بیمارستان شهید رجایی و ساخت بیمارستان ۷۰۰ تختخوابی از جمله این پروژه‌ها بود اما این طرح‌ها در ابتدای دولت سیزدهم با مشکل روبرو شده بود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استان قزوین بیان کرد: ساخت بیمارستان ۷۰۰ تختخوابی کاملاً متوقف شده بود و طرح توسعه بیمارستان شهید رجایی که مرکز ترومای استان محسوب می‌شود نیز نیازمند اعتبارات ویژه ای بود و روند اجرای آن مناسب نبود.

این مسئول بیان کرد: در سفر رئیس جمهور به استان قزوین اقدامات بسیار مهمی برای زیرساخت‌های درمانی استان قزوین رقم خورد.

وی تاکید کرد: بودجه کامل تکمیل بیمارستان شهید رجایی در سفر دولت به قزوین مصوب شد و همین امر باعث سرعت بخشی به طرح توسعه شد و امیدواریم در سال آینده طبق زمان بندی فاز نخست آن تکمیل شود.

رجحانی تاکید کرد: بیمارستان ۷۰۰ تختخوابی نیز هزار میلیارد تومان در سفر اعتبار دریافت کرد و پروژه جان گرفته و امروز از سرعت بسیار خوبی برخوردار است.

وی ادامه داد: تلاش ما بر این است که حداقل یک فاز از بیمارستان ۷۰۰ تختخوابی به بهره برداری برسد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استان قزوین اضافه کرد: اعتبارات لازم برای انتقال بیمارستان ۲۲ بهمن نیز که عمری ۱۰۰ ساله دارد در حال انجام است.

وی بیان کرد: با تحقق این برنامه‌ها تحولی که در حوزه زیرساخت‌های درمانی استان صورت می‌گیرد بی نظیر است و در چندین دهه گذشته استان قزوین این مقدار پیشرفت در زیرساخت‌های درمانی را تجربه نکرده است.

توریسم درمانی در قزوین

رجحانی ادامه داد: این نقطه پایان تلاش‌ها نیست و ما همچنان برای تحول در زیرساخت‌های درمانی استان تلاش می‌کنیم.

وی اظهار کرد: ساخت بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی بخش خصوصی یکی از تلاش‌های مهم استان است که با رفع موانع آن به زودی شاهد آغاز به کار برای ساخت آن هستیم.

ساخت بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی بخش خصوصی یکی از تلاش‌های مهم استان است که با رفع موانع آن به زودی شاهد آغاز به کار برای ساخت آن هستیم این مسئول گفت: راه اندازی این بیمارستان هم برای توریسم سلامت و هم تکمیل زیرساخت‌های درمانی استان بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه مجوز احداث بیمارستان آوج و آبیک در حال پیگیری است، یادآور شد: نوسازی بیمارستان‌های دیگر شهر قزوین نیز در حال بررسی است و امیدواریم بتوانیم از انتهای لیست استان‌ها در حوزه زیرساخت‌های درمانی به جایگاه بالای جدول برسیم.

تغییر در وضعیت و نیازهای درمانی استان قزوین نیازمند داشتن چشم‌انداز مشخص و بر اساس مطالعات دقیق علمی، پیگیری مستمر و همراهی و همدلی مجلس و دولت و حتی دستگاه نظارتی در استان قزوین است.

جایگاه استراتژیک استان قزوین به عنوان کریدور اتصال شرق به غرب و شمال به جنوب کشور بر اهمیت تکمیل زیرساخت‌های درمانی استان قزوین افزوده می‌کند تا جایی که در صورت بروز خطرات و مشکلات احتمالی زیرساخت‌های درمانی استان قزوین می‌تواند به کمک استان‌های دیگر کشور نیز به میدان بیاید.

در شرایط فعلی تزریق به موقع اعتبارات و تلاش برای رفع نیازهای زیرساختی بیش از هر زمانی لازم به نظر می‌رسد و این امید وجود دارد که مشکلات استان در این حوزه در آینده‌ای نه چندان دور کاهش یابد.

کد خبر 5699646

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha