با توجه به اينكه دلايل مطرح شده از سوي آمريكا براي توجيه اشغال عراق كافي نيستند، بوش در برابر جهان مسئول است كه دليل اصلي جنگ را اعلام كند.

به گزارش خبرگزاري مهر و به نقل از هفته نامه آمريكايي نيوزويك، ديك چني و ديگر متعصبين دولت آمريكا از كجا چنين اطلاعاتي را به دست آوردند كه صدام با القاعده و حوادث 11 سپتامبر در ارتباط بوده است؟ يكي از منابع اصلي در پنتاگون اطلاع داده كه گروهي با نام "تيم ب" اين اطلاعات را به دست آورده بود كه صدام با القاعده در ارتباط است. اين تيم شامل دو تحليل گر بوده اند كه پس از حوادث 11 سپتامبر مسئول يافتن اطلاعات در اين زمينه بوده اند. نتيجه تحقيقات اين گروه نشان داده است كه 11 سپتامبر محصول فعاليتي مشترك از سوي القاعده و حزب الله بوده كه چند كشور از جمله عراق و عربستان سعودي آن را پشتيباني كرده اند.
به نوشته نيوزويك،  دولت كاخ سفيد نيز قطعات پازل را كنار هم چيد و در يك چشم به هم زدن به اين نتيجه رسيد كه صدام با القاعده مرتبط است. آژانس اطلاعات مركزي آمريكا نيز بدون توجه به واقعيت هاي وحشتناك يك جنگ،  موارد ديگري را به اين موضوع اضافه كرد و قائله اي با نام جنگ برپاشد.
نيوزويك نوشت: در تابستان 2002 طرح جنگ عراق كاملا آماده شده بود. اما آمريكا به دلايلي كه ماهيت آنها هرگز به طور دقيق براي جهان روشن نشد، آن را تا ابتداي بهار به تعويق انداخت.
اين هفته نامه آمريكايي در ادامه آورده است:  هم اكنون با گذشت يك سال،  جهان شاهد است كه دست آويزهاي آمريكا براي اشغال عراق همه پوشالي و توخالي بوده اند.
نيوزويك نوشت: دليل اصلي ايجاد جنگ در عراق و اشغال اين كشور مسئله اي است كه بوش بايد به آن جواب دهد.

کد خبر 66519

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha