جزئیات بیشتر از نشست مشترک دولت و مجلس/ برق و گاز با شیب ملایم و بنزین با شیب تند هدفمند می‌شود

یک نماینده مجلس شورای اسلامی از تشریح سناریوی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها در جلسه مشترک دولت و مجلس توسط رئیس جمهور خبر داد وگفت: رئیس جمهور معتقد بود افزایش قیمت گازوئیل نیز به دلیل تاثیر بر حمل و نقل با شیب متوسط و نرم خواهد بود اما قیمت بنزین نسبت به دیگر حامل های انرژی بخاطر آلودگی هوا و تاثیر کم بر تولید با شیب تندتری افزایش می یابد.

یک نماینده مجلس شورای اسلامی که نخواست نامش فاش شود، در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر در خصوص اظهارات رئیس جمهور در جلسه مشترک دولت و مجلس گفت: رئیس جمهور معتقد بود تقلای دشمنان ناشی از موفقیت جمهوری اسلامی است.

نگرانی از بابت قطع گاز

وی با اشاره به اظهارات رئیس جمهور در خصوص شرایط بحرانی کشور گفت: رئیس جمهور اعلام کرد که برای حل مشکلات از تمام ظرفیت استفاده می کنیم، در محیط زیست و آلودگی به بحران رسیده ایم در زمینه تامین نفت، گاز و برق دچار مشکلیم و به عنوان بزرگترین ذخایر دارنده گاز و انرژی در کشور نگران قطع گاز هستیم.

این نماینده مجلس اظهارداشت: رئیس جمهور اعلام کرد که اگر اقدامات فوری انجام نمی شد در زمستان سال آینده قطعا دچار مشکل قطعی گاز می شدیم در زمینه برق نیز در شرایط فعلی سال آینده با قطعی برق مواجه خواهیم بود به همین دلیل سهم برق از هدفمندی یارانه ها را به شرکت برق بازگرداندیم.

وی ادامه داد: رئیس جمهور معتقد بود اگر سرمایه مشترک ما در میادین نفتی و گازی مشترک را همسایگان ببرند وهن ملت ما است. آیا می توان در این زمینه فقط نظاره گر بود؟

این نماینده مجلس افزود: روحانی با بیان اینکه شرایط مردم در بهداشت و درمان بسیار دشوار است گفت که باید در این زمینه ها کاری کرد.

وی با اشاره به اظهارات رئیس جمهور در خصوص اظهارات فاز دوم هدفمندی یارانه ها گفت: رئیس جمهور اعلام کرد که اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها از سوی خیلی ها منع شده بود، اما شرایط کشور در رکود بی سابقه است و سال های اخیر را با رکود و رشد منفی مواجه بوده‌ایم.

وی اظهار داشت: رئیس جمهور اعلام کرد که سال گذشته با رشد منفی 5.8 درصدی مواجه بودیم که موجب شرایط رکود در صنایع شده است.

چاره ای جز اجرای فاز دوم هدفمندی نیست

این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: رئیس جمهور معتقد بود اجرای هدفمندی یارانه‌ها موجب مشکل عدم سرمایه گذاری در شرکت های برق، نیروگاه ها و بنگاه های اقتصادی می شود، اما چاره ای جز اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها نداریم.

عضو فراکسیون رهروان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: رئیس جمهور معتقد بود نظام بعد از سال ها اجرای هدفمندی را در دستور کار قرار داده که باید اجرای این قانون ادامه یابد و بخاطر رکود و تورم باید با شیب مناسب ادامه یابد، البته وضع دهک های اول، دوم، سوم و چهارم از لحاظ معیشتی و امنیت غذایی در شرایطی است که تحمل آن بسیار سخت است.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور بر لزوم حل مشکل دهک های پایین تاکید کرد، گفت: رئیس جمهور معتقد بود دهک های بالا از سهم بیشتری از یارانه انرژی استفاده کردند و هدفمندی یارانه ها باید به یاری نیازمندان بپردازد که البته شناسایی این دهک ها کار آسانی نیست.

وی ادامه داد: روحانی اعلام کرد دولت تلاش دارد با حداقل خطا برای شناسایی نیازمندان و بی‌نیازان وارد عمل شود و دولت در شرایط فعلی برای پرداخت یارانه ناچار است به راهکارهای غیر از پرداخت یارانه نقدی بپردازد.

این نماینده مجلس اظهار داشت: رئیس جمهور اعلام کرد در سال های گذشته تقریبا کل منابع هدفمندی به علاوه مقداری از سایر منابع صرف پرداخت نقدی یارانه ها شده و به طور مساوی بین خانوارهای کشور که حتی بیش از جمعیت کل کشور هستند، تقسیم شده است.

تلاش دولت برای پایبندی به قانون در اجرای هدفمندی

وی با بیان اینکه رئیس جمهور بر لزوم اجرای کامل هدفمندی تاکید کرد، گفت: رئیس جمهور معتقد بود در طول سال های اخیر قانون هدفمندی اجرا شده، اما بخش هایی از قانون مورد توجه نبوده است، بنابراین این دولت تلاش دارد به قانون پایبند بوده و تخلف نکند و اگر اشکالی به قانون دارد، حق ندارد قانون را اجرا نکند.

وی ادامه داد: رئیس جمهور تاکید کرد اگر نمایندگان دلسوز می خواهند کشور و ملت در شرایط بهتری باشند باید بخشی از یارانه ها در زمینه تولید مصرف شود.

وی با اشاره به اظهارات رئیس جمهور بر لزوم حمایت از تولید گفت: رئیس جمهور معتقد بود تولید به سرمایه در گردش نیاز دارد که در این راستا باید به بانک ها و صنعت کمک کنیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکید رئیس جمهور بر لزوم بهبود فضای کسب و کار در کشاورزی گفت: روحانی اعلام کرد برای همین منظور دولت تضمین خرید محصولات کشاورزی در بودجه سال 93 را مورد توجه قرار داد.

وی با اشاره به اظهارات رئیس حمهور در زمینه لزوم ارتقاء بیمه های سلامت گفت: رئیس جمهور تاکید کرد که دولت مصمم است در طول سال آینده تمام مردم را بیمه درمانی کند علاوه بر این به خانواده های نیازمند در زمینه سلامت کمک می کنیم زیرا سهم بهداشت و درمان بسیار پایین است و 5 میلیون نفر از دهک های پایین جامعه بیمه درمانی نیستند.

قیمت بنزین با شیب تند افزایش می یابد

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات رئیس جمهور در خصوص حل مشکل معیشتی مردم در اجرای فاز دوم هدفمندی گفت: در اجرای فاز دوم هدفمندی برای حامل های مختلف انرژی، نرخ های مختلفی خواهیم داشت. قیمت فعلی حامل های انرژی یک هفتم فوب خلیج فارس است. قیمت برق و گاز با شیب بسیار ملایم افزایش خواهد یافت و بدین ترتیب خانوارهای با درآمد پایین سهم بسیار ناچیزی پرداخت می کنند. در صنعت نیز بخاطر شرایط رکود قیمت انرژی با شیب نرم قابل تامل خواهد بود.

وی ادامه داد: روحانی معتقد بود افزایش قیمت گازوئیل نیز به دلیل تاثیر بر حمل و نقل با شیب متوسط و نرم خواهد بود، اما قیمت بنزین نسبت به دیگر حامل های انرژی بخاطر آلودگی هوا و تاثیر کم بر تولید با شیب تندتری افزایش می یابد.

این نماینده مجلس اعلام کرد: در فاز اول هدفمندی یارانه ها سیاست های پولی، ارزی و بانکی همزمان نبود و به همین دلیل آثار هدفمندی یارانه ها تقریبا خنثی شد باید در فاز دوم هدفمندی با یک شیب مناسب سالیانه حرکت کنیم.

وی اظهار داشت: رئیس جمهور اعلام کرد چون درآمدهای دهک های پایین جامعه مطلوب نیست، در اجرای فاز دوم هدفمندی به سبد حمایتی نیاز دارد. باید مردم را توانمند کرد و یارانه را به بخش تولید و اشتغال هدایت نمود.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور معتقد بود دولت و مجلس در یک کشتی نشسته اند و هر دو مدیون مردم هستند، گفت: رئیس جمهور اعلام کرد هدف دولت و مجلس واحد است و همه باید دست به دست هم بدهیم و حرکت کنیم تا کارها درست انجام شود تا از معضلات فاصله گرفته و عزت مردم حفظ شود.

نباید دروازه های کشور را ببندیم

نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: روحانی معتقد بود تحریم های غیرقانونی ضد حقوق بشر بود و اتکاء دولت اول به خدا و بعد به مردم است. نباید دروازه های کشور را ببندیم، تعامل دولت با کشورهای دیگر برای ملت و مردم است. لبخند ما به دنیا برای نشاندن لبخند بر لبان مردم است. می خواهیم کشور را بر مدار توسعه و رشد اداره کنیم با پرچمی که امام خمینی(ره) در جهان به اهتزاز درآمده است و تحت لقای قرآن و مردم سالاری دینی حرکت می کنیم که پرچم آن بدست مقام معظم رهبری است.

مردم باید احساس رنج کمتری داشته باشند

وی ادامه داد: روحانی معتقد بود مردم باید احساس رنج کمتری داشته باشند نمی گذاریم حقوق مردم دچار خسارت شود نمی شود ما عقب باشیم و همسایگان رشد کنند. بعد متهم به ناکارآمدی می‌شویم اگر نتوانیم آب خوردن و هوای پاک برای مردم فراهم کنیم و صنعت کشاورزی را رشد دهیم، ناکارآمدیم.

وی تاکید کرد: روحانی معتقد بود دولت جدای از مجلس نیست و نه تنها از نمایندگان حمایت می‌خواهیم بلکه نظارت هم می خواهیم باید نمایندگان به دولت نظارت بیشتری داشته باشند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رئیس جمهور در پایان تاکید کرد که همه باید به قانون اساسی عمل کنیم، معیار و هدف دولت روشن است هر چه دولت و مجلس بهم نزدیک تر شوند، مردم خوشحال تر خواهند بود اگر مردم احساس کنند از هم دور هستیم، نگران می شوند.

کد خبر 2225375

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =