۲۴ مرداد ۱۴۰۲، ۱۸:۲۲

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان:

جمع‌آوری روان‌آب‌های شهر اصفهان نیازمند حفر ۱۶هزار چاه جذبی است

جمع‌آوری روان‌آب‌های شهر اصفهان نیازمند حفر ۱۶هزار چاه جذبی است

اصفهان- معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان گفت: مطالعات جمع آوری و استحصال روان‌آب‌های شهری در اصفهان انجام شده و برای اجرای آن به احداث ۳۰۰ کیلومتر کانال و حفر ۱۶ هزار چاه جذبی نیاز است.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی بقایی عصر سه‌شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه افقی را تا سال ۱۴۱۰ در حوزه محیط‌زیست شهرداری اصفهان تعریف کردیم، اظهار داشت: افق ۱۴۱۰ در حوزه منابع آب، فضای سبز، انرژی، پسماند، نظافت و رفت و روب، هوشمندسازی مشارکت مردمی تدوین شده است.

وی با اشاره به اینکه نیاز آبی ایده‌آل شهر اصفهان ۱۰۰ میلیون مترمکعب در سال است، افزود: نیاز آبی مطلوب ۵۶ میلیون مترمکعب و حداقل نیاز آبی این شهر ۳۶ میلیون مترمکعب در سال‌های خشکسالی است.

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان با بیان اینکه مصرف فعلی آب برای فضای سبز شهر اصفهان یکهزار و ۲۰۰ لیتر بر ثانیه شامل ۴۰۰ لیتر پساب و ۸۰۰ لیتر منابع آب زیرزمینی است، خاطرنشان کرد: ۶۲۰ لیتر بر ثانیه مجوز برداشت داریم و ۴۰۰ لیتر پساب در حال قرار داد است. همچنین ۶۲۰ لیتر بر ثانیه پساب قرارداد با شرکت آب منطقه‌ای داریم که متأسفانه ۳۱۷ لیتر به شهرداری تحویل می‌شود و در مواقع مختلف و به دلایل گوناگون مابقی آب را نمی‌دهند.

بقایی با بیان اینکه در افق ۱۴۱۰، یک هزار و ۷۰۰ لیتر تأمین پساب استاندارد برای شهر اصفهان برنامه ریزی شده است، خاطرنشان کرد: تأمین سه درصد از آب مصرفی فضای سبز از محل روان‌آب‌های استحصال شده معادل ۳۳ لیتر بر ثانیه در این برنامه پیش بینی شده است.

وی ابراز داشت: مطالعات جمع آوری و استحصال روآن‌آب‌های شهری در اصفهان انجام شده و برای اجرای آن به احداث ۳۰۰ کیلومتر کانال و حفر ۱۶ هزار چاه جذبی نیاز است.

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: حفر چاه‌های جذبی به جمع آوری و استحصال روان آب‌ها و نیز کنترل فرونشست زمین کمک می‌کند.

بقایی در ادامه با بیان اینکه سرانه فضای سبز اکولوژیک شهر اصفهان ۲۸ مترمربع و سرانه فضای سبز تفرجگاهی برای هر فرد ۳ مترمربع است، ابراز داشت: سرانه تفرجگاهی شهر اصفهان تا سال ۱۴۱۰ باید به پنج مترمربع برای هر فرد برسد.

وی به جایگزینی چمن‌های مقاوم به کم آبی اشاره کرد و گفت: تاکنون ۲۵ درصد چمن فضای سبز شهر اصفهان حذف و گونه‌های مقاوم به خشکی جایگزین شده است؛ امسال نیز چهار درصد و تا سال ۱۴۱۰، ۸۵ درصد دیگر را با گونه‌های مقاوم تغییر خواهیم داد.‌

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان با بیان اینکه امسال چمن پارک کودک، پارک عزیزالله و پارک زاینده‌رود با گونه‌های مقاوم جایگزین می‌شود، گفت: هوشمند سازی فضای سبز در شهر اصفهان (آبیاری و چمن زنی) خیلی کم است به طوری که از میزان مصرف آب فضای سبز اطلاعی نداریم.

بقایی با اشاره به اینکه تا سال ۱۴۱۰ باید ۴۰ درصد هوشمندسازی فضای سبز تکمیل شود، اظهار داشت: در سال جاری هوشمندسازی چهار درصد از فضای سبز شهر اصفهان شامل باغ گل‌ها و مطالعات باغ رضوان را در دستور کار داریم که نیاز اعتباری آن ۳۰۰ میلیارد تومان است.‌

وی با بیان اینکه از سال ۱۳۸۳ استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در شهرداری اصفهان کلید خورد و در آن سال ۶۰۰ کیلووات انرژی پاک تولید می‌شد، افزود: دیماند برق مجموعه شهرداری ۲۵ مگاوات است که در سال ۱۴۰۰ به ۲.۶ درصد و سال ۱۴۰۱ به پنج درصد دیماند شهرداری انرژی پاک تولید شده و امسال به ۱۰ درصد خواهد رسید.

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان ابراز داشت: برق شهرداری اصفهان طبق برنامه‌ریزی انجام شده تا سال ۱۴۱۰ از انرژی‌های پاک تأمین خواهد شد و طرح شهر خورشیدی نیز از دیگر برنامه‌هاست که بر اساس آن ۲ هزار نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس بر بام منازل شهروندان احداث خواهد شد.

کد خبر 5862528

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • امیر IR ۰۰:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۵
   0 0
   یهوزحمت نکشین خسته میشین
  • یعقوب IR ۱۱:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۵
   0 0
   این همه چاه غیرمجاز هست چه اشکالی داره واسه این کارهزینه کنیدکمی